اخبار روز
  » گزارش عيني از وضعيت حجاب مهمانداران هواپيما

  » 
نويسندگان وبلاگ
آمار و امكانات
تعداد بازديدها:

ورود اعضا:


نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت:

برای ثبت نام در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید
آمار وب سایت:
 

بازدید امروز : 9
بازدید دیروز : 54
بازدید هفته : 288
بازدید ماه : 1208
بازدید کل : 146297
تعداد مطالب : 210
تعداد نظرات : 15
تعداد آنلاین : 1

طراح قالب

Template By: NazTarin.Com


درباره وبلاگ
سپاس بسیار ایزد والا مقام را که مدد کرد بنده ی حقیر وظیفه ی خطیر اطلاع رسانی را به دوش کشم و قلم را که حرمت همه ی قلم زنان است در دست گیرم و پرچم راستی را بر بلندای همین قلم برافراشته کنم
پيوند هاي روزانه
آرشيو مطالب
لينك دوستان

فال حافظ

قالب های نازترین

جوک و اس ام اس

جدید ترین سایت عکس

زیباترین سایت ایرانی

نازترین عکسهای ایرانی

بهترین سرویس وبلاگ دهی

»  تقدیم به تنها عشقم
» فروشگاه
» ترک یک گناه...خود ارضایی
» دانلود و تبلیغات رایگان
» کیت اگزوز
» زنون قوی
» چراغ لیزری دوچرخه
» همسریابی
» درگاه پرداخت اینترنتی

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان اخبار روز و آدرس etefaghat.LoxBlog.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

» گزارش عيني از وضعيت حجاب مهمانداران هواپيما
در سال ۸۴ شوراي عالي انقلاب فرهنگي قانون توسعه عفاف و حجاب را تصويب کرد و در اين قانون ۲۶ دستگاه به اجراي سياست هاي توسعه عفاف و حجاب ملزم شدند که تدوين آيين نامه ها و ابلاغ آن با تاخير فراوان صورت گرفت. اين قانون عمري چند ساله دارد و انتقادهاي فراواني از سوي کارشناسان و مسئولان به اجرايي نشدن اين قانون وجود داشته که به همين دليل در سال گذشته وزير کشور به مجلس فراخوانده و قرار شد اين وزارت خانه گزارش دستگاه هاي مختلف را در حوزه ترويج عفاف و حجاب ارائه کند که برخي از دستگاه ها چون وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش در اين زمينه گزارش هايي را ارائه کردند. اما هنوز شاهد اجراي اين قانون از سوي تمام دستگاه هاي متولي نيستيم. بنا به گفته اي تنها نيروي انتظامي در اين زمينه اقدام کرده است. گزارش پيش رو نتيجه مشاهدات عيني ۲ گزارشگر خراسان از وضعيت حجاب در چند بخش دولتي و خصوصي است.
 
فرودگاه مهرآباد - ترمينال ۲
 
سال هاست ترمينال فرودگاهي پايتخت به پرواز هواپيماهاي دو شرکت هواپيمايي هما و ايران ايرتور اختصاص يافته و مسافران پروازهاي داخلي اين دو شرکت هواپيمايي سال هاست براي انجام سفرهاي داخلي خود از اين ترمينال استفاده مي کنند.
 
درست در چند قدمي ترمينال ۲، ترمينال کروي پروازي است و خلبانان و مهمانداران اين دو شرکت هواپيمايي براي سوار شدن به هواپيما از اين ترمينال استفاده مي کنند. نيم ساعتي رو به روي ترمينال کرو به انتظار مي نشينم و به نوبت رفت و آمد کروي پروازي را به نظاره مي نشينم.
 
با نشستن هر پرواز به زمين چندين خودرو به استقبال خلبانان و مهمانداران پرواز مي آيند و پس از سوار کردن مسافرانشان به سرعت از محوطه فرودگاه خارج مي شوند. در هر پرواز چندين خانم مهماندار کرو را همراهي مي کنند که البته از لحاظ پوشش ظاهري و رعايت شئونات اسلامي معقول به نظر مي رسند. مانتو، شلوار، مقنعه و البته کلاهي بر سر که جزئي از لباس فرمشان است و به محض سوار شدن به ماشين از سر بر مي دارند و مقنعه مي شود حجابشان.
 
فرقي ندارد مهمانداران شرکت هواپيمايي ايران اير و ايران ايرتور همگي لباس هاي يکساني به تن دارند و بر اساس لباس فرمي که شرکت هواپيمايي برايشان در نظر گرفته در محل کارشان ظاهر مي شوند.
 
هواپيمايي کيش اير - پرواز مشهد - کيش يک روز پنج شنبه ساعت ۱۶
 
مسافران آهسته از پله هاي هواپيما بالا مي روند و با استقبال مهمانداران در لحظه ورود به هواپيما رو به رو مي شوند. ۲ مهماندار زن و يک مهماندار مرد کار راهنمايي مسافران را بر عهده دارند تا بر اساس شماره کارت پرواز در جاي خود بنشينند.
 
مهماندار زن، لباس فرم سرمه اي با نوارهاي زرد و مقنعه اي سرمه اي به تن دارد. آن چه در اين پرواز نسبت به ساير پروازهايي که تاکنون داشته ام، خودنمايي مي کند تفاوت پوشش و حجاب مهمانداران زن نسبت به قبل است.
 
از کلاه مهمانداران زن خبري نيست و مقنعه آن ها روي پيشاني تا خورده به طوري که موهاي آن ها را پوشانده است. اما لباس فرم آن ها همچنان تنگ و چسبان است و هيچ تغييري نسبت به گذشته ندارد. آرايش تند و زننده مهمانداران زن مثل گذشته است و رنگ رژلب و سايه هايي که استفاده کرده اند به خوبي جلب توجه مي کند. مهمانداران با خوشرويي مسافران را براي نشستن بر صندلي خود و بستن کمربند راهنمايي مي کنند و گاهي هم با هم شوخي مي کنند و خنده تحويل هم مي دهند و اين حرکات در کنار نحوه آرايش صورتشان توجه اکثر مسافران را به خود جلب کرده است.
 
خلبان اطلاعات پرواز مختصري را در اختيار مسافران قرار مي دهد و سرمهماندار نيز پس از خواندن دعاي سفر از مسافران مي خواهد که حجاب اسلامي را در طول پرواز رعايت کنند.
 
اين در حالي است که بسياري از مسافران حجاب و پوشش نامناسبي دارند و گاه شال آن ها که جنبه دکوري دارد، روي شانه آن ها مي افتد و آن ها بي تفاوت به اين مسئله مشغول گفت وگو با همسفرشان هستند و به نظر مي رسد اين تذکر با توجه به وضعيت آرايش مهمانداران زن تنها در حد شعار و براي خالي نماندن عريضه باشد. مهمانداران زن و مرد براي پذيرايي از مسافران از راهروي کم عرض هواپيما از کنار يکديگر عبور مي کنند و به نظر مي رسد هيچ مشکلي ندارند و حتي پس از پايان پذيرايي دو مهماندار زن و مرد در انتهاي هواپيما بر روي يک کاناپه کنار يکديگر مي نشينند و حرف ها و شوخي هاي آن ها با يکديگر به گونه اي است که به نظر مي رسد که بايد محرم يکديگر باشند!
 
پرواز کيش اير - کيش - مشهد يک روز دوشنبه ساعت ۱۳
 
پرواز برگشت از کيش هم وضعيت مشابهي دارد و آرايش هاي تند و استفاده از رژلب صورتي حتي اين شبهه را برايم ايجاد مي کند که شايد نوع آرايش آن ها دستورالعملي است که براي مهمانداران زن ابلاغ شده است!!
 
هواپيمايي آسمان پرواز گرگان - مشهد يک روز جمعه ساعت ۱۷.۲۰
 
مهمانداري که مسافران را در ورودي هواپيما استقبال مي کند کلاه بر سر ندارد. يک مهماندار زن و ۲ مهماندار مرد مسافران را براي نشستن راهنمايي مي کنند. مهماندار زن کارت پروازم را مي گيرد تا صندلي ام را به من نشان دهد. فرصت خوبي براي ارزيابي وضعيت ظاهري و حجاب است. رنگ و مدل لباس فرمش مانند ساير مهمانداران است اما تنگ و چسبان نيست. مقنعه سرمه اي رنگش را روي پيشاني تا زده است علاوه بر آن از هدبند براي پوشش بهتر و بيشتر موها استفاده کرده است. برخلاف مهمانداران زن پرواز کيش هيچ آرايشي در صورت او ديده نمي شد.
 
وضعيت پوشش و حجابش در کمال سادگي و پوشيدگي است. با وقار و متانت خاصي مسافران را ميزباني مي کند و رفتارش با همکارانش نيز به همين گونه است. در طول پرواز با خوش رويي از مسافران پذيرايي مي کند. به طور حتم بدون آرايش و بيرون گذاشتن مو و حرکات زننده هم مي توان مهماندار خوبي بود و پرواز را به خوبي مديريت کرد. آن چه در اين ۳ پرواز که بر اساس مشاهدات عيني خبرنگار ما صورت گرفته مشخص مي شود، اين است که وضعيت حجاب و پوشش مهمانداران زن پروازهاي داخلي گرچه نسبت به گذشته تغييرات محسوسي داشته است و حداقل آن اين است که از بيرون گذاشتن مو خبري نيست اما هنوز هم آرايش هاي تند و زننده و رفتارهاي خارج از عرف اسلامي برخي مهمانداران زن و مرد براي بسياري از مسافران قابل پذيرش نيست که نياز به توجه بيشتر مسئولان در اجراي طرح عفاف و حجاب دارد.
 
داخل ترمينال ۲ فرودگاه مهرآباد دفتر فروش بليت شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران
 
چند خانم و البته چند نفر کارمند مرد کار فروش الکترونيکي بليت هواپيما را در اين دفتر انجام مي دهند. با مقايسه خانم هاي بخش فروش بليت و مهمانداران پرواز به راحتي مي توان به تفاوت حجاب بين اين دو قشر پي برد. البته تمام کارمندان بخش فروش بليت نيز به يک شکل نيستند و در بينشان هم باحجاب پيدا مي شود و هم افرادي که چندان تقيدي به حفظ کامل حجاب اسلامي ندارند.
 
اطلاعات پرواز ترمينال ها يکي از پرمشتري ترين واحدهاي فرودگاهي است که کارکنان شرکت فرودگاه هاي کشور وظيفه اداره آن را بر عهده دارند. دو خانم چادري درون اتاقک شيشه اي نشسته اند و به سوالات مراجعان پاسخ مي دهند. شايد داشتن چادر و به سر کردن مهمانداران پرواز با اين توجيه که از نظر قوانين ايکائو قابل قبول نيست پذيرفتني باشد اما تفاوت حجاب کارکنان شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران با وضعيت حجاب کارکنان خانم شرکت فرودگاه هاي کشور در شرايطي که هر دو گروه در يک محيط مشغول به کارند پذيرفتني نيست.
 
از وضعيت حجاب کارکنان مشغول به کار در شرکت هاي هواپيمايي و شرکت فرودگاه هاي کشور که بگذريم آن چه قابل تامل است وضعيت ظاهري فروشندگان غرفه هاي موجود در سالن است که گويي مسئولان شرکت فرودگاه هاي کشور چندان اهميتي برايش قائل نيستند.
 
فرودگاه مهرآباد تهران از زماني که به طور کامل به پروازهاي داخلي اختصاص يافت ترمينال هاي ۳ و ۴ را به پرواز شرکت هاي هواپيمايي غير از هما و ايران ايرتور اختصاص داده است. يک ساعت حضور در اين دو ترمينال فرودگاه پايتخت نشان از حضور پررنگ شرکت هاي خصوصي و البته کارکناني دارد که وضعيت ظاهري بعضي از آن ها با اصول و معيارهاي اسلامي ما هيچ هماهنگي ندارد. سالن شلوغ است و مسافران يا مشغول انجام تشريفات پروازي اند يا به انتظار نشسته اند تا زمان پروازشان برسد. سالن ترمينال ۴ به دليل انجام پروازهاي بيشتر و شرکت هاي هواپيمايي بيشتر هم بزرگ تر است و هم از تراکم جمعيتي بيشتري برخوردار است. تک به تک سري به کانترهاي پذيرش مسافر مي زنم، هواپيمايي کيش اير در حال مسافرگيري است و دو مرد جوان کار پذيرش بار و دادن کارت پرواز را انجام مي دهند. آن سوي سالن هم کارکنان شرکت خدمات فرودگاهي سامان مشغول انجام امور پروازي مسافران شرکت هواپيمايي آسمان هستند.
 
در طول اين مدت دو خانم از کارکنان شرکت خدمات فرودگاهي سامان مشغول انجام کارهاي پروازي مسافران هستند. دو کارمند با دو وضعيت ظاهري متفاوت. البته نه از نظر نوع و مدل لباس بلکه از نظر ظاهر فردي. هر دو لباس فرم شرکت را بر تن دارند اما يکي لباسش گشادتر است وضعيت حجاب کاملي دارد و ديگري نه تنها نيمي از موهايش از مقنعه بيرون زده بلکه لباس فرم را هم تنگ تر کرده، کمي از طول شلوار کم کرده و با کفش هاي پاشنه بلند در محيط کار ظاهر شده است. هر دو لباس فرم پوشيده اند اما با تفاوت هاي بسيار. از اين دست خانم ها در اين سالن بسيار مي توان ديد. در اين ترمينال هم وضعيت ظاهري فروشندگان غرفه ها مطابق با آموزه هاي ديني نيست و گويا مسئولان سازمان فرودگاه هاي کشور نيز هنگام عقد قرارداد با اين شرکت ها بر وضعيت ظاهري کارکنانشان تاکيدي نداشته اند و حال نيز نظارتي نمي کنند.
 
نمايندگي فروش محصولات خودرو ... در مشهد
 
نمايندگي فروش محصولات خودروهاي... ساعت ۱۶ . اين نمايندگي در يکي از خيابا ن هاي اصلي شهر واقع است و نماينده فروش خودروهاي ... است که قيمت هاي بالايي دارد. اين نمايندگي توسط ۳ خانم و يک آقا در قسمت مديريت، اداره مي شود. رسم اين است که به محض ورود مشتري يکي از خانم ها به عنوان مسئول فروش به سراغ او مي رود و توضيحات و مشخصات کامل خودروي موردنظر را به مشتري مي دهد.
 
خانم هايي که در اين نمايندگي شاغل هستند، از نظر حجاب و پوشش، وضعيت مناسبي ندارند. مانتوي کوتاه و چسبان، شلوار تنگ، کفش هايي با پاشنه به اصطلاح ميخي با شالي که کاربرد آن به جاي پوشاندن مو، تزئيني است و تنها قسمتي از موها را پوشانده است. آرايش صورت آن ها زننده است و از هر رنگي که بخواهي مي تواني در صورت آن ها پيدا کني. خانم هايي که در قسمت فروش خودرو اين نمايندگي و البته ساير نمايندگي هاي خودرو فعاليت مي کنند، دختران کم سن و سال هستند که روابط عمومي قوي دارند.
 
يکي از خانم هاي فروشنده به سراغم مي آيد و مسئول معرفي مشخصات و ارائه اطلاعات جامعي از خودروي موردنظر براي من مي شود. در خودرو را باز مي کند. اولين چيزي که توجهم را جلب مي کند ناخن هاي بلند، لاک زده و منقش به اشکال مختلف اوست. او در مورد خودرو، امکاناتي که دارد و ... توضيح مي دهد. وقتي که از من مي پرسد که مايل هستيد پشت خودرو بنشينيد متوجه مي شوم که توضيحات او مربوط به خودرو به پايان رسيده است.
 
در طرف ديگر اين نمايندگي خانمي ديگر مشغول ارائه توضيحات به مشتري آقايي است و در نهايت مشتري براي عقد قرارداد و ... به دفتر مديريت راهنمايي مي شود. چشم فروشنده جوان به همکارش مي افتد و لبخندي از رضايت را به او تحويل مي دهد، به نظر مي رسد که بازاريابي او براي فروش خودرو کارگر افتاده است!
 
يکي از شعب بانک در مشهد ساعت ۱۲ ظهر
 
در بانک همهمه اي برپاست و هر لحظه نيز به جمعيت داخل بانک افزوده مي شود. هر تازه واردي با دريافت شماره منتظر مي ماند که شماره اش اعلام شود و به باجه موردنظر مراجعه کند.
 
چند کارمند زن و مرد به عنوان متصدي امور بانکي در باجه هاي مختلف مشغول پاسخگويي به مشتري ها هستند. شماره ام اعلام مي شود و به باجه موردنظر مراجعه مي کنم. خانم جواني پشت باجه نشسته است، فرم دريافت وجه را پر مي کنم، اين کارمند خانم حجاب کاملي دارد. مانتو سرمه اي رنگ با مقنعه اي به همين رنگ به عنوان لباس فرم بانک به تن دارد. مقنعه اي با حجاب کامل دارد و هيچ گونه آرايشي را در صورت او نمي تواني ببيني. او وجه موردنظر را به من مي دهد و مي گويد: دوباره شمارش کنيد.
 
سازمان غذا و دارو در تهران
 
نوع پوشش خانم ها از اين نظر که چادر به سر کنند يا با مانتو و مقنعه سر کار حاضر شوند، بستگي به نظر شخصي کارمندان دارد. عده اي با مانتوهاي بلند و مقنعه سر کار حاضر شده اند و البته هستند کساني که خود چادر را به عنوان حجاب برتر برگزيده اند.
 
براي شرکت در نشست خبري به ساختمان اين سازمان در يکي از خيابان هاي فرعي حوالي دانشگاه تهران رفتيم، در گذر از راهروها و راه پله ها براي رسيدن به طبقه سوم خانم هاي زيادي در ترددند عده اي از کارکنان سازمان و عده اي نيز از مراجعان. آن چه ملموس است حفظ ارزش هاي اسلامي و حجاب توسط کارکنان است و بيشتر خانم ها با پوششي کامل شامل مانتو و مقنعه آن هم با فرمي ساده در محل کار حاضر شده اند. اما وضعيت پوششي و حجاب بعضي مراجعان خانم به اين سازمان دولتي مناسب نيست و بي هيچ مشکلي مراجعان بدحجاب در سازمان تردد مي کنند.
 
سازمان پزشکي قانوني تهران
 
خانم هاي متخصص اين جا در سخت ترين شغل ها مشغول کارند. از پزشکان متخصص پزشکي قانوني گرفته که در سالن تشريح خانم ها مشغول کارند تا متخصصان علوم آزمايشگاهي که مسئوليت اداره بخش مربوطه را عهده دارند. خانم ها و آقايان در اين سازمان بسته به نوع شغلشان يا روپوش سفيد به تن دارند يا لباس سبز رنگ پوشيده اند. وضعيت حجاب هم مانند ديگر سازمان ها و ادارات است البته با اين تفاوت که کسي اين جا امکان به سر کردن چادر و رفتن به سالن تشريح و آزمايشگاه هاي تخصصي را ندارد ولي تمامي کارکنان زن سازمان در تمامي مشاغل شئونات و ارزش هاي اسلامي را حفظ مي کنند و حجاب کاملي دارند.
 
سازمان ثبت احوال کشور تهران
 
از جمله اداراتي که ارباب رجوع زيادي در روز دارد و مردم براي انجام امور سجلي خود به آن مراجعه مي کنند، ادارات سازمان ثبت احوال است. بخش مرکزي سازمان ثبت احوال خيابان ابوسعيد تهران. اين جا هم مانند خيلي از ادارات و سازمان هاي دولتي خانم ها بخش عمده اي از کارکنان را تشکيل مي دهند. اجباري براي به سر کردن چادر نيست اما خانم هايي هم که با مانتو در محل کارشان حاضر شده اند حجاب کاملي دارند. البته هستند افرادي که به خواست خودشان چادر را به عنوان حجاب برتر برگزيده اند و در محل کار نيز با چادر و پوشش کامل اسلامي ظاهر شده اند.

نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

»  نوع مطلب : <-PostCategory->
»  نوشته شده در پنج شنبه 28 مهر 1390برچسب:, توسط جواد مهدوی زاده | لينك ثابت |

» عناوين آخرين مطالب ارسالي
حمله شجریان به اسلام در مصاحبه با VOA
عکس: نمایشگاه خودروهای سوپر فست
گزارش عيني از وضعيت حجاب مهمانداران هواپيما
عکسی که نامزد بهترین عکاسی سال 2011 شد
بازیگر نقش اول این فیلم برای همیشه از دیدن پسرش محروم شد!
تصاویر زنی که چند روزه 50 سال پیر شد(+عکس)
شهاب حسینی: از نور شهید بابایی بر من هم تابید
"معتمد آريا"؛ داور جشنواره ضد ايراني فيلم ابوظبي
تظاهرات اعتراض آمیز در هزار شهر جهان
مخابرات بستن VPNها را تکذیب کرد
بانك گردشگري اعلام كرد حاضر به تغيير مديرعامل خود نيست!
رويکردي جديد در طبقه مرفه/نگهداری شیر در خانه
تهدید بی‌سابقه اسد/ خاورمیانه در 6 ساعت به آتش کشیده می‌شود
شكنجه كودك دو ساله با شعله‌های فندك
جایزه ویژه صدای آمریکا به فردوسی‌پور!
محرومیت مادام‌العمر برای بن همام
پایان ماجرای بوگاتی 6 میلیاردی یک آقازاده با پلاک جعلی
زیباترین خانه تبریز+عکس
ثبت نام پيرترين گربه 2سر جهان درگينس+عکس
جاسبی به کارمندانش چقدر "حقوق"می‌دهد+ سند